cennik tablica-informacyjna kontakt jak dojechać
nasze usługi Kardiologia dorośli Holter EKG

Holter EKG

24 - godzinne EKG metodą Holtera

Badanie EKG metodą Holtera jest modyfikacją spoczynkowego badania EKG. Różnica polega na tym, że badanie metodą Holtera trwa przez całą dobę a nie kilkadziesiąt sekund jak przy tradycyjnym badaniu Ekg. Aparat do badania metodą Holtera wygląda jak walkman. Przytwierdza się go do paska w talii. Odchodzi od niego 5 elektrod, które lekarz przykleja na lewej piersi, wokół serca. Wcześniej odtłuszcza ją spirytusem lub eterem. Mężczyźni muszą to miejsce wygolić.

W trakcie badania należy wykonywać wszystkie codzienne czynności , tak aby badanie było wiarygodne. Wskazane jest  prowadzić dziennik i zapisywać objawy (np. kołatanie serca, zawroty głowy, duszności).

Zaletą badania holterowskiego w porównaniu z innymi metodami diagnozowania jest to, że pokazuje pracę serca również w czasie snu.

 Co jakiś czas Pacjent powinien sprawdzać, czy elektrody są przyklejone do skóry i połączone z aparatem. Gdyby się odkleiły, należy je ponownie przykleić, w tych samych miejscach, plastrem bez opatrunku. Jeśli odłączy się przewód od Holtera, trzeba ponownie go wcisnąć (końcówka działa jak zatrzask).

Z aparatem HOLTERA nie możemy się kąpać!

Badanie nie boli, jest całkowicie bezpiecznie i nieinwazyjne ,nie narusza tkanek ciała .

Po 24 godzinach ( zapis może trwać nawet 48 godzin) aparat jest zdejmowany w pracowni holterowskiej a zapisane dane są oceniane i analizowane przez kardiologa. Zapis  z  karty pamięci danych wprowadzany jest do komputera i analizowany przez lekarza za pomocą specjalistycznego programu komputerowego.

Pacjent otrzymuje wynik w formie papierowej wraz z interpretacją badania przez kardiologa.

Wskazania do badania:

  • ocena objawów, które mogą byś skutkiem zaburzeń rytmu serca
  • kołatania serca
  • omdlenia
  • stany przedomdleniowe
  • zawroty głowy nieustalonego pochodzenia
  • ocena skuteczności leczenia antyarytmicznego
  • ocena funkcji sztucznego rozrusznika serca lub wszczepionego kardiowertera-defibrylatora
  • diagnostyka bólów w klatce piersiowej

 

Lekarze z danej specjalizacji