Konsultacja telefoniczna kardiologa dziecięcego i pediatry

Ponadto wykonujemy badania: EKG, Testy wysiłkowe, 24- godz. EKG met. HOLTERA.
Przed badaniem Mały Pacjent powinien spokojnie siedzieć przez 5–10 minut. Pomiaru dokonuje się u dziecka siedzącego z podpartymi na oparciu krzesła plecami, stopami opartymi na podłodze. Zaleca się pomiar na prawym ramieniu.
Dokonuje się trzykrotnego pomiaru w odstępach 1–2 minutowych. Klasyfikacja ciśnienia tętniczego zależy od płci, wieku i wzrostu dziecka .
Badanie jest bezbolesne.
Jest to podstawowe badanie diagnostyczne mające zastosowanie we wszystkich chorobach serca.
Badanie trwa około 5-10 minut, nie wymaga specjalnego przygotowania przez Pacjenta.
EKG nie jest niezawodnym kryterium rozpoznania choroby.
Istnieje możliwość prawidłowego elektrokardiogramu przy schorzeniach kardiologicznych oraz nieprawidłowy zapis czynności elektrycznej przy prawidłowym stanie klinicznym.
Wysiłek fizyczny zwiększa zapotrzebowanie mięśni szkieletowych na tlen co prowadzi do przyspieszenia rytmu serca i wzrostu objętości krwi przepompowywanej przez serce. Wzrasta praca serca i zapotrzebowanie serca na tlen co jest realizowane przez zwiększony przepływ krwi przez tętnice wieńcowe, które doprowadzają krew do mięśnia sercowego.
U zdrowych osób wraz z obciążeniem serca zwiększa się przepływ krwi przez naczynia wieńcowe.
U osób z niewydolnością przepływu wieńcowego np. z powodu zwężenia tętnicy wieńcowej , powyżej pewnego wysiłku, nie może już dalej zostać pokryte to zapotrzebowanie drogą zwiększonego przepływu i rozwijają się cechy niedokrwienia mięśnia sercowego.
Pojawiają się zmiany niedokrwienne w EKG, zaburzenia rytmu serca, spadek ciśnienia tętniczego. Mogą wystąpić takie objawy jak ból w klatce piersiowej, duszność, osłabienie, zmęczenie.
Obciążenie wysiłkiem fizycznym polega na chodzeniu po bieżni ruchomej. Podczas wysiłku prowadzi się stałe monitorowanie EKG oraz wykonuje pomiary ciśnienia tętniczego w odstępach 3 minutowych. W zależności od protokołu badania co określony czas zwiększa się szybkość przesuwu taśmy i kąt nachylenia bieżni. Optymalnie wysiłek jest kontynuowany do osiągnięcia 85 % maksymalnej wartości tętna dla danego wieku. W każdej chwili badanie może zostać przerwane na prośbę pacjenta lub z powodów medycznych. Po zakończeni wysiłku następuje 5 – 10 minutowa faza odpoczynku podczas której również monitoruje się pracę serca za pomocą EKG.
Pacjent otrzymuje wynik badania w formie papierowego zapisu wraz z interpretacją badania przez lekarza kardiologa.
W trakcie badania należy wykonywać wszystkie codzienne czynności , tak aby badanie było wiarygodne. Wskazane jest prowadzić dziennik i zapisywać objawy (np. kołatanie serca, zawroty głowy, duszności).
Zaletą badania holterowskiego w porównaniu z innymi metodami diagnozowania jest to, że pokazuje pracę serca również w czasie snu.
Co jakiś czas Pacjent powinien sprawdzać, czy elektrody są przyklejone do skóry i połączone z aparatem. Gdyby się odkleiły, należy je ponownie przykleić, w tych samych miejscach, plastrem bez opatrunku. Jeśli odłączy się przewód od Holtera, trzeba ponownie go wcisnąć (końcówka działa jak zatrzask).
Z aparatem HOLTERA nie możemy się kąpać!
Badanie nie boli, jest całkowicie bezpiecznie i nieinwazyjne ,nie narusza tkanek ciała .
Po 24 godzinach ( zapis może trwać nawet 48 godzin) aparat jest zdejmowany w pracowni holterowskiej a zapisane dane są oceniane i analizowane przez kardiologa. Zapis z karty pamięci danych wprowadzany jest do komputera i analizowany przez lekarza za pomocą specjalistycznego programu komputerowego.
Pacjent otrzymuje wynik w formie papierowej wraz z interpretacją badania przez kardiologa.
Prowadzimy diagnostykę i leczenie ostrych i przewlekłych chorób wieku dziecięcego, a także poradnictwo w zakresie prawidłowej opieki nad dziećmi, ich odżywiania i radzenia sobie z wieloma innymi problemami, jakie spotykamy wychowując nasze dziecko.
Odpowiednie oprogramowanie aparatu echokardiograficznego pozwala dokonać wielu pomiarów i wyliczeń specjalistycznych parametrów niezbędnych do oceny budowy i funkcji serca .
Badanie jest bezbolesne i nie związane z żadnym ryzykiem zdrowotnym dla Małego Pacjenta. W razie potrzeby badanie można powtarzać.
Badanie trawa od kilkunastu minut do pół godziny