
Co to jest Disulfiram i w jakim celu ją się stosuje:
Popularna „wszywka” czyli implantacja Disulfiramu ma zastosowanie w leczeniu uzależnienia alkoholowego . Wszycie Disulfiramu nie zmniejsza chęci picia, człowiek nadal jest uzależniony. Wpływa to natomiast dyscyplinująco na Pacjenta i wspomaga terapię psychologiczną. Istnieje uzasadniona obawa przed następstwami wypicia alkoholu.
Na czym polega zabieg wszycia Esperalu:
- zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym
- trwa około pół godziny
- wszycie następuje najczęściej w górną część pośladka
- Esperal występuje w postaci tabletek i po wykonaniu nacięcia skóry chirurg wypreparowuje kanał, w który wprowadza jałowe tabletki
- w opakowaniu jest 10 jałowych tabletek
- ranę szyje się szwami
- szwy zdejmuje się po 7-10 dniach
- Esperal działa przez około 8-12 miesięcy
Ważne!
- nie można spożywać alkoholu na przynajmniej 48 godzin przed zabiegiemWszycia Esperalu można powtarzać. Czasami dochodzi do tak zwanego odrzucenia Esperalu.
Działanie Esperalu po wypiciu alkoholu:
- Disulfiramu jest substancją czynną, która w połączeniu z alkoholem wywiera toksyczne działanie na organizm
- w organizmie następuje wzrost stężenia aldehydu octowego i występują objawy zatrucia
- w zależności od wypitej ilości alkoholu pojawiają się nudności, przekrwienie twarzy, może dojść do utraty wzroku, zaburzeń świadomości, nieodwracalnych zmian w wątrobie, zaburzeń kardiologicznych, neurologicznych, nawet śmierci
W związku z zagrożeniami zabieg można wykonać wyłącznie u Pacjenta świadomego, który wyraża na piśmie zgodę na implantację, oświadczając, że został poinformowany o skutkach działania alkoholu po wszyciu Esperalu. Formularz oświadczenia jest dostępny w przychodni.